Przedstawiamy pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce!

Domy pasywne już od kilkunastu lat powstają w Niemczech, Austrii i Europie Zachodniej. Ich założeniem jest wykorzystywanie do ogrzewania paliw odnawialnych. Żeby to uzyskać, dom taki musi być tak zaprojektowany, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 15 kWh/m2 na rok. Wówczas wystarczy ciepło ziemi, słońca, czy też ciepło wytwarzane przez mieszkańców podczas codziennego użytkowania.

W Polsce też już możemy się pochwalić realizacją takiego domu, którego pasywność została potwierdzona certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, instytucji sprawującej nadzór nad zachowaniem standardów pasywności, prowadzonej przez twórcę idei domu pasywnego dr Wolfganga Feista.

Dom został zaprojektowany i zrealizowany w Smolcu pod Wrocławiem przez biuro projektowe Lipińscy Domy Ludwiki i Miłosza Lipińskich, i jako obiekt pokazowy jest udostępniony do zwiedzania.

Co roku, od 2006 r., jako jedyny reprezentuje Polskę w ramach Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych, które odbywają się zawsze na początku listopada. Wówczas na miejscu można porozmawiać z architektami, konstruktorami, specjalistom w dziedzinie energooszczędności, a także firmami wykonawczymi.
WIĘCEJ  

Dom, domy, projekty domów

Polecane projekty domów

Design 2006 © DeSER Designers Group