IDEA

Jak to uzyskać?

Standard domu pasywnego uzyskuje się po zastosowaniu kilku niezbędnych systemów instalacji oraz spełnieniu istotnych warunków dotyczących samej architektury budynku.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak: baterie słoneczne, wymienniki ciepła, rozbudowane układy wentylacyjne z odzyskiem ciepła skutecznie podwyższają parametry cieplne
i klimatyczne domu. Do budowy stosuje się także materiały o bardzo wysokiej jakości i doskonałych współczynnikach przenikania ciepła. Dotyczy to zarówno materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, jak i przeszkleń, stolarki i elementów ocieplenia dachu.
Standardy domu pasywnego wymagają, aby współczynnik przenikania ścian zewnętrznych
nie przekraczał 0,15 W/m2K, a konstrukcja była wolna od mostków termicznych. Współczynnik przenikania ciepła przez okna powinien być mniejszy niż 0,8 W/m2K (dotyczy to całego okna: szyb
i ramy).
Szczególne wymagania dotyczą również bryły budynku, która ze względu na założenia energetyczne powinna być zwarta i kompaktowa. Niezmiernie istotnym elementem domu pasywnego jest wielkość i rozmieszczenie otworów okiennych, które od strony południowej powinny być jak największe, a od północnej zminimalizowane. Temu układowi podporządkowana jest lokalizacja pomieszczeń wewnątrz domu. W kształtowaniu funkcji preferuje się otwarte wnętrza ułatwiające wentylację.

Projekt Dom Pasywny 1 autorstwa firmy Lipińscy Domy jest przykładem zastosowania wszystkich wyżej wymienionych elementów.

Dom pasywny zrealizowany w Smolcu wg projektu Lipińscy Dom Pasywny 1 uzyskał w 2007r jako pierwszy budynek w Europie środkowo-wschodniej Certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt.
Na podstawie doświadczeń uzyskanych przy projektowaniu i realizacji tego pierwszego w Polsce domu pasywnego powstała unikalna kolekcja domów energooszczędnych i pasywnych.

Zobacz autorską kolekcję projektów domów energooszczędnych

Zobacz autorską kolekcję projektów domów pasywnych
WIĘCEJ    WRÓĆ

Projekty domów

Polecane projekty domów

Design 2006 © DeSER Designers Group