AKTUALNOŚCI

Zielone światło dla budownictwa pasywnego!

Wraz ze wzrostem cen energii, ideą domów pasywnych interesuje się coraz więcej inwestorów. Świadomość oszczędności kosztów, jak również komfortu zamieszkania w domu pasywnym jest coraz wyższa. VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych potwierdziły obserwowane tendencje.

Dom pasywny osiągnął w tym roku pełnoletność (pierwszy dom pasywny powstał 18 lat temu), a idea mieszkania bez ogrzewania rozwija się dynamicznie. Obecnie na świecie zrealizowano około 18 tysięcy budynków pasywnych. Są to w większości dom jednorodzinne, a także wielorodzinne, budynki biurowe i użyteczności publicznej, tj.: szkoły, przedszkola, a nawet w standardzie pasywnym powstały także obiekty rekreacyjne, kościoły, fabryki

Większość obiektów (ponad 13 tysięcy) zrealizowanych zostało na terenie Niemiec. To właśnie tu ponad 20 lat temu skonkretyzowano ideę budownictwa pasywnego. Prof. dr Wolfgang Feist określił definicje i parametry charakteryzujące dom pasywny, oraz stworzył Instytut Budynków Pasywnych zajmujący się certyfikacją budynków i propagowaniem idei.
Prognozy dla budownictwa pasywnego są bardzo dobre, np. tylko na terenie Austrii w 2010 ma być już około 10 tys. realizacji. Kraj ten ma najwięcej budynków pasywnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Vorarlberg regionie o najbardziej upowszechnionym standardzie pasywnym w Austrii, wszystkie budynki wznoszone z udziałem pieniędzy państwowych muszą być już realizowane w standardzie pasywnym. W Polsce realizowanych jest kilkanaście takich obiektów oraz setki domów energooszczędnych.
Do popularności tego budownictwa przyczynia się wzrostowa tendencja cen energii. Inwestycja w rozwiązania energooszczędne, czyli poniesione dodatkowe nakłady, zwraca się coraz szybciej. Prof. Feist uważa wręcz, że „obecnie budowanie domów pasywnych staje się już nie tylko ważne ze względów ekologicznych, ale również gospodarczych”.
Dom pasywny odgrywa także bardzo dużą rolę w budownictwie prospołecznym. Zauważono, że warto na etapie realizacji takich obiektów zainwestować więcej tak, aby późniejsze użytkowanie było jak najtańsze i nie obciążało przyszłych mieszkańców takiego społecznego budynku. Domy pasywne realizowane są w różnorodnym standardzie wykończenia, zarówno jako budownictwo socjalne, jak również luksusowe apartamentowce.W budownictwie mieszkaniowym pasywnym w Europie można zaobserwować dwa główne nurty. Pierwszy tworzy architektura skierowana do indywidualnego klienta zainteresowanego uzyskaniem wysokiego komfortu zamieszkania, niskich cen za utrzymanie, a jednocześnie przy niewygórowanych kosztach realizacji. Drugi nurt kształtowany jest poprzez budownictwo eksperymentalne, gdzie stosowane są specjalistyczne materiały i technologie pozwalające na uzyskiwanie budynków zero-energetycznych, czy wręcz produkujących energię, lecz zdecydowanie droższych w realizacji.
Dom pasywny to już nie jest eksperyment – to jedna z współczesnych, dostępnych coraz szerszej grupie inwestorów możliwości realizacji budynku. Nowoczesne rozwiązania technologiczne i materiałowe umożliwiają projektowanie budynków pasywnych o zróżnicowanej architekturze, tak aby każdy inwestor miał możliwość dostosowania formy budynku i standardu wykończenia do własnych preferencji. Widać także, że początkowy trend budownictwa pasywnego i mieszkania bez rachunków za ogrzewanie staje się obecnie coraz bardziej atrakcyjne i dostępne, zwłaszcza że coraz większa liczba użytkowników z tego korzysta. Warto zatem samemu przekonać się jak działa dom pasywny. Jest po temu okazja w ramach organizowanych corocznie tzw. dni domów pasywnych.
6-8 listopada 2009 r. na całym świecie, odbywały się VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych, organizowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt – twórcę ideę pasywności. W tych dniach zostały udostępnione do zwiedzania domy pasywne. Polskę, już po raz czwarty, reprezentował Dom Pasywny zrealizowany przez biuro projektowe Lipińscy Domy, w Smolcu pod Wrocławiem.

Ostatnia edycja Dni Domów Pasywnych pobiła rekord liczby odwiedzających. Do domu pasywnego w Smolcu przybyło ponad 1000 osób. Każdy na miejscu mógł zobaczyć, jak wygląda w środku ten niezwykły dom, w którym nie ma tradycyjnego ogrzewania. Wiele osób stwierdzało z zaskoczeniem, że pomimo ciągłego otwierania drzwi, w domu było bardzo ciepło. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady i wypowiedzi producentów poszczególnych elementów w budynku (np.: rekuperacji, gruntowego wymiennika ciepła, okien, izolacji termicznej, alternatywnych źródeł energii) oraz firm wykonawczych, które przygotowały wyceny przykładowych domów energooszczędnych. Na miejscu można było także porozmawiać z architektami i instalatorami, którzy dodatkowo poszerzali zakres informacji o doświadczenia z realizacji domu pasywnego i porównanie kosztów realizacji domów energooszczędnych. Każdy odwiedzający wychodził z domu pasywnego bogatszy o nową wiedzę i silne przekonanie, że dla dobra własnego i środowiska, wkrótce będzie realizował dom energooszczędny.
Dodatkowo w ramach VI Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych, w celu szerokiego propagowania budownictwa pasywnego biuro projektowe Lipińscy Domy zorganizowało już trzecią Akademię Energooszczędności. Współautorem został Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, którego jednym z nadrzędnych celów jest upowszechnianie idei ekologii i energooszczędności w Polsce w ramach międzynarodowego programu ILETE.

Zainteresowanie poprzednimi edycjami było na tyle duże, że organizatorzy zdecydowali się znacznie rozszerzyć zakres Akademii. Nowością było udostępnienie imprezy dla studentów, którzy coraz częściej podejmują tematykę energooszczędności w swoich pracach. W tym roku został także ogłoszony konkurs na najlepszą pracę magisterką dotyczącą energooszczędności, a podczas Akademii wyłonieni zostali laureaci. Wielu z biorących udział w konkursie, czerpało inspirację z realizacji pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce. Tym bardziej cieszyło to organizatorów, że oprócz promowania budownictwa energooszczędnego wśród inwestorów indywidualnych, przyczyniają się dodatkowo do uświadamiania nowych pokoleń, dla których domy energooszczędne będą wkrótce standardem.
Duża ilość osób uczestniczących w Akademii oraz Dniach Domów Pasywnych, zainteresowanych tematyką budownictwa pasywnego i to zarówno wśród inwestorów, wykonawców, deweloperów, producentów materiałów budowlanych, jak i przedstawicieli nauki, mówi sama za siebie. Niewątpliwie obecnie mamy zielone światło dla energooszczędnego standardu wznoszenia budynków, przyjaznego dla kieszeni i środowiska.
Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem Domu Pasywnego zapraszamy także do odwiedzania co w ciągu roku. Więcej informacji można uzyskać w biurze Lipińscy Domy.

 • Zapraszamy także na VII Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych, które odbędą się 12-13 listopada 2010 roku!

  Pobierz plik

  Pierwszy certyfikowany dom pasywny w polsce

 • VI MIędzynarodowe Dni Domów Pasywnych

  6-7 listopada 2009 r. odbywały się na całym świecie VI Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych, organizowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt – twórcę idei pasywności.

  W tych dniach zostały udostępnione do zwiedzania domy pasywne zrealizowane na całym świecie. Polskę, już po raz czwarty, reprezentował Dom Pasywny zrealizowany przez nasze biuro projektowe Lipińscy Domy, w Smolcu pod Wrocławiem. Tegoroczna edycja pobiła rekord liczby odwiedzających, których było ponad 1500 osób. Każdy na miejscu mógł zobaczyć, jak wygląda w środku ten niezwykły dom, w którym nie ma tradycyjnego ogrzewania. Wiele osób stwierdzało z zaskoczeniem, że pomimo ciągłego otwierania drzwi, w domu było bardzo ciepło. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady i wypowiedzi producentów poszczególnych elementów w budynku (np.: rekuperacji, gruntowego wymiennika ciepła, okien, izolacji termicznej, alternatywnych źródeł energii) oraz firm wykonawczych, które przygotowały wyceny przykładowych domów energooszczędnych. Na miejscu można było także porozmawiać z architektami i instalatorami, którzy dodatkowo poszerzali zakres informacji o doświadczenia z realizacji domu pasywnego i porównanie kosztów realizacji domów energooszczędnych. Każdy odwiedzający wychodził z domu pasywnego bogatszy o nową wiedzę i silne przekonanie, że dla dobra własnego i środowiska, wkrótce będzie realizował dom energooszczędny.WIĘCEJ    <POPRZEDNIE   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22   NASTĘPNE>

  Projekty domów, domy gotowe

  Polecane projekty domów

  Design 2006 © DeSER Designers Group